„Polityczne” stypendium.

Fundacja im Jerzego Szmajdzińskiego kontynuuje rozpoczęte przez naszego Patrona działania na rzecz dzieci i młodzieży z rejonu jeleniogórsko-legnickiego poprzez fundowanie stypendiów zdolnym uczniom. Od momentu powołania do życia Fundacji do szkół naszego regionu trafiło 280 stypendiów. Środki na stypendia pozyskujemy z organizowanego corocznie Balu Charytatywnego, 1% odpisu od podatku i darowizn od osób fizycznych. Początkowo kierowaliśmy je  do uczniów gimnazjów, a po reformie, jakiej dokonała Pani Minister Zalewska nasze stypendia kierujemy do uczniów szkół podstawowych.

Stypendium im. Jerzego Szmajdzińskiego to kwota 1000 złotych wypłacana przez szkołę w 10 transzach po 100 złotych miesięcznie. Fundacja typuje szkołę,  zaś ucznia, który otrzyma nasze stypendium typuje jego szkoła, przyjmując stosowną Uchwałę Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców. W przypadku gimnazjów sprawa była o tyle łatwa, że praktycznie    w większości gmin funkcjonowało jedno gimnazjum i jako Fundacja dbaliśmy o to, aby na zasadzie rotacji stypendium trafiało do kolejnych gimnazjów. Gdy w gminie było więcej niż jedno gimnazjum, decyzję, gdzie skierować stypendium konsultowaliśmy z władzami samorządowymi gminy. W dotychczasowej historii naszych stypendiów nie mieliśmy żadnych problemów   w realizacji tych działań. Tylko raz gimnazjum odmówiło przyjęcia naszego stypendium. Było to gimnazjum z Lubina. Uznaliśmy to, jako „wypadek przy pracy”, chociaż trudno nam było zrozumieć taką decyzję dyrekcji szkoły.

Od dwóch lat nasze stypendia kierujemy do szkół podstawowych. W tym roku podjęliśmy decyzję, że trafią one  do wszystkich powiatów naszego regionu. Kierujemy więc po dwa stypendia do powiatów i po jednym do Jeleniej Góry i Legnicy. W porozumieniu z członkami Fundacji wytypowaliśmy po dwie gminy z każdego powiatu, zaś   o wytypowanie konkretnej szkoły zwróciliśmy się do włodarzy tych gmin. Na naszej liście znalazł się powiat lubiński. Wytypowaliśmy miasto Lubin i gminę Lubin. Nasze wielkie zdziwienie wzbudził fakt, że po prawie dwóch tygodniach od pierwszej rozmowy z Panem Andrzejem Pudełko – Naczelnikiem   Wydziału Oświaty, Kultury i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego w Lubinie  zostałem poinformowany, że władze miasta nie są zainteresowane naszym stypendium.   Fundacja nie kieruje stypendiów do władz gmin. Nasza pomoc przeznaczona jest dla młodych mieszkańców tych gmin. Nie kierujemy się żadnym „politycznym kierunkowskazem”, sami nie typujemy kandydatów do stypendiów, pozostawiamy to do decyzji władz szkoły. Nasi stypendyści na zakończenie współpracy z Fundacją przesyłają nam krótkie opisowe sprawozdanie z wykorzystania przyznanych środków. To dla nas duża satysfakcja, kiedy w sprawozdaniu stypendysta informuje nas, że przyznane środki przeznaczył na dokształcanie się, co pozwoliło mu na zajęcie wysokiego miejsca w konkursach czy olimpiadach. Cieszy nas, gdy dowiadujemy się, że stypendium pozwoliło na realizację pasji, czy to w dziedzinie kultury czy w sporcie. Dziwi nas, że władze Lubina odmawiają przyjęcia stypendium. Fundacja nie ma problemów z zagospodarowaniem środków przeznaczonych na stypendia.  Nie ukrywam, że jest nam przykro, że nie wiadomo z jakich pobudek samorząd Lubina po raz drugi odmawia przyjęcia pomocy stypendialnej dla swoich uczniów. Nie wydaje mi się, aby w którejkolwiek szkole podstawowej w mieście nie było ucznia, któremu taka pomoc sprawiłaby radość.

Andrzej Dobrowolski

Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego