„ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2013” zorganizowane przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego

W dniu 10 listopada 2013 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego zorganizowała imprezę plenerową „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2013”, która  skierowana była do mieszkańców Jeleniej Góry oraz regionu jeleniogórskiego. Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze  ustawiono duży namiot wraz ze sceną, gdzie do godzin wieczornych odbyło się wiele imprez. Bardzo ważnym punktem programu był konkurs piosenki i pieśni patriotycznej, podczas którego  młodzież szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry wykonała 14 utworów patriotycznych.  Laureatkami konkursu zostały: uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  w Jeleniej Górze – Sylwia Martyniak – pierwsze miejsce, oraz uczennice Gimnazjum Nr 1 w Jeleniej Górze – Agnieszka Michałkiewicz  – II miejsce  oraz  Anna Góralik – III miejsce.

Wielką rangę imprezie dodał przemarsz przez miasto Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta         i Gminy Olszyna –  od ulicy Pocztowej, przez 1 Maja do Placu Ratuszowego oraz koncert przed Ratuszem i na scenie w namiocie. Zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się część „wojskowa” na Placu Ratuszowym, która składała się z musztry paradnej i piosenkki marszowej w wykonaniu  Kompanii Honorowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki  we Wrocławiu, prowadzonej przez Panią porucznik Izabelą Polańską. Trzy salwy z karabinów na zakończenie musztry, wystrzelone przez Kompanię Honorową wzmocniły wrażenia mieszkańców uczestniczących w wydarzeniu. Następną atrakcją był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia, pod dowództwem kapelmistrza kapitana Mariusza Dziubka. Muzycy wykonali repertuar złożony z pieśni patriotycznych oraz nie zabrakło utworów popowych przy których wprowadzili elementy taneczno – zabawowe.

Część artystyczną w namiocie  wypełniły programy muzyczne – występ zespołu Night Jazz Orchestra, który wykonał standardy muzyki swingowej i nie tylko–„Swing, swing, swing”, Zespół „TRES” z Bolesławca, a dopełnieniem był występ „ELECTRICA DUO Kasia&Paula” – jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie duet grający na elektrycznej harfie i na elektrycznych skrzypcach.

Podczas imprezy nie zbrakło wspólnego śpiewania piosenek i pieśni patriotycznych. Uczestnicy otrzymali śpiewniki i wraz z prowadzącym Panem Tadeuszem Wnukiem  wykonywali utwory, często z wielkim wzruszeniem. Śpiew rozbrzmiewał na Placu  Ratuszowym i okolicznych uliczkach, co przyciągało coraz liczniejsze rzesze mieszkańców.

Zgodnie z tradycją „Polska gęsina na Świętego Marcina” nie mogło zabraknąć na „pikniku” potraw z gęsi. Licznie ustawione na Placu Ratuszowym stoiska gastronomiczne serwowały gęsinę w różnych postaciach, przygotowaną przez mistrzów kuchni – Restauracji  „U DUCHA GÓR” w Karpaczu, „KARCZMY PODGÓRZANKA”  z Kaczorowa, Hotelu „MERCURE”  w Jeleniej Górze oraz uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze.

Całą imprezę profesjonalnie, a zarazem z humorem poprowadzili znakomici aktorzy z Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Grondowy oraz Tadeusz Wnuk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Nasze działania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.